Fujitsu FPCM22681 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujitsu |
| SKU: | FPCM22681 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Bus Speed: | 677 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x 15-pin HD-15 VGA 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Audio Out 1 x Mini-phone Microphone |
| Slots: | Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 10.10 in |
| Max Resolution: | 1024 x 800 |
| Video Chipset: | Intel |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3u IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 6 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Gold |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Starter |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.30" Height x 10.20" Width x 7.40" Depth |
| Weight: | 2.83 lbs |
| Height: | 1.30" |
| Width: | 10.20" |
| Depth: | 7.40" |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 677 MHz |
| Dimensions: | 1.30" Height x 10.20" Width x 7.40" Depth |
| Video Memory: | 128 MB Shared |
| Software Included: | Microsoft Works 9.0 Microsoft Office Home and Student 60-day Trial Adobe Acrobat Reader Norton Internet Security (60-day free trial) Arcsoft WebCam Companion Google Desktop Google Tool Bar Google Picasa Fujitsu Driver Update utility |
| Product Model: | M2011 |
| Brand Name: | Fujitsu |
| Processor Model: | N280 |
| Green Compliance: | Yes |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 1 |
| Graphics Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| Solid State Drive Interface: | Not Applicable |
| Wi-Fi Manufacturer: | Atheros |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |