Fujitsu FPCM42194 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujitsu |
| SKU: | FPCM42194 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Turion 64 |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Bus Speed: | 1600 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 512 MB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x RJ-45 Network 1 x RJ-11 Modem 1 x mini-DIN S-Video Out 1 x 4-pin IEEE 1394 - FireWire 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x DC Power Input 1 x Port Replicator 1 x Infrared |
| Slots: | CardBus Type II Memory Stick PRO xD-Picture Card Secure Digital (SD) Card Memory Stick |
| Display | |
| Display Size: | 13.30 in |
| Display Type: | Crystal View |
| Max Resolution: | 1024 x 768 |
| Video Chipset: | ATi Mobility Radeon Xpress 200M |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 60 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Gigabit Ethernet IEEE 802.3ab IEEE 802.11a/b/g |
| Battery Life: | 3.75 Hour |
| Green Compliance: | Yes |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Home |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.30" Height x 11.50" Width x 9.30" Depth |
| Weight: | 4 lbs |