Fujitsu FPCM61057 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujitsu |
| SKU: | FPCM61057 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 5 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x IEEE 1394 - FireWire 1 x mini-DIN S-Video Out 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone S/PDIF/Audio Out 1 x HDMI Digital Audio/Video |
| Slots: | ExpressCard/54 CardBus Type II Secure Digital (SD) Card Memory Stick xD-Picture Card Memory Stick PRO |
| Display | |
| Display Size: | 17 in |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Video Chipset: | ATi Mobility Radeon HD 2600 |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-R/RE |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes |
| Battery Life: | 1 Hour |
| Green Compliance: | RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Ultimate |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 2.02" Height x 15.87" Width x 11.61" Depth |
| Height: | 2 in |
| Width: | 15.9 in |
| Depth: | 11.6 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 2.02" Height x 15.87" Width x 11.61" Depth |
| Video Memory: | 512 MB Semi-shared |