Fujitsu FPCM71402 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujitsu |
| SKU: | FPCM71402 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium M |
| Processor Speed: | 1.73 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 512 MB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - S/PDIF (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 Twisted-Pair (XBaseT) FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin Infrared - IrDA Wireless Fast Infrared (IrDA-FIR) Keyboard/Mouse - 6 pin mini-DIN Mouse - 6 pin mini-DIN (PS/2) Parallel - 25 pin D-shell (IEEE 1284A) Port Replicator/Docking Station Serial - 9 pin D-shell (EIA 574/232) Serial - RJ11 Modular (Phone/Telco) USB - Universal Serial Bus 2.0 Video - S-Video Video - 15 pin High-Density D-shell (VGA) |
| Slots: | Express Card 34 Express Card 54 SD Card Smart Card Type I PC Card Type II PC Card |
| Display | |
| Display Size: | 15 in |
| Aspect Ratio: | 4:3 |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1024 x 768 (XGA) |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 900 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD/CD-RW Combo |
| Hard Drive Capacity: | 60 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - 11 Mbps IEEE802.11b Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11a Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11g |
| Included Devices: | Modem |
| Battery Life: | 4.5 hour(s) |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows XP Pro |
| Dimensions | |
| Weight: | 7.1 lbs |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 13.1 in |
| Depth: | 11.2 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Audio Codec: | Realtek ALC203 |
| System Chipset: | Intel 915GM Express |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Max Shared Video Memory: | 128 MB |
| Intel Model: | 740 |