Fujitsu FPCR22451 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujitsu |
| SKU: | FPCR22451 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon Neo |
| Processor Speed: | 1.6 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Bus Speed: | 1600 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Display Size: | 11.60 in |
| Video Chipset: | ATI Radeon HD 3200 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Included Network Card: | Wi-Fi Bluetooth Fast Ethernet IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 IEEE 802.3u |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1.2 in |
| Width: | 11.2 in |
| Depth: | 8.2 in |
| Weight: | 3.5 lbs |
| Dimensions: | 1.19" Height x 11.22" Width x 8.22" Depth |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x RJ-45 Network 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone Audio Out |
| Slots: | Memory Stick Secure Digital (SD) Card |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1600 MHz |
| Dimensions: | 1.19" Height x 11.22" Width x 8.22" Depth |
| Software Included: | Microsoft Works Microsoft Office Home and Student 2007 60-Day Trial Adobe Acrobat Reader Microsoft Internet Explorer CyberLink YouCam Norton Internet Security 2009 |
| Product Model: | P3010 |
| Brand Name: | Fujitsu |
| Screen Mode: | WXGA |
| Processor Model: | MV-40 |
| Green Compliance: | Yes |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| Solid State Drive Interface: | Not Applicable |
| Wi-Fi Manufacturer: | At |