Lenovo 0689E4U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 0689E4U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core Duo |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x Mini-phone Audio Out 1 x IEEE 1394 - FireWire 1 x RJ-45 Network 1 x RJ-11 Modem 1 x VGA 1 x Mini-phone Microphone/Audio In 1 x mini-DIN S-Video Out 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x DC Power Input |
| Slots: | PC Card Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick xD-Picture Card |
| Display | |
| Display Size: | 14.10 in |
| Display Type: | VibrantView |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3u IEEE 802.11b/g |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Video Memory: | Shared |