Lenovo 07642DU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 07642DU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Cache Size: | 4 MB |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x Mini-phone Microphone/Audio In 1 x Mini-phone Stereo Headphone 1 x Display 1 x 4-pin IEEE 1394 - FireWire 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x DC Power Input |
| Slots: | ExpressCard/54 |
| Display | |
| Display Size: | 12.10 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | VibrantView |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA X3100 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/-R/-RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 4.24 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Ultimate |
| Dimensions | |
| Weight: | 4 lbs |
| Height: | 1.25 in |
| Width: | 12 in |
| Depth: | 10.2 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| System Chipset: | Intel GM965 Express |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Max Shared Video Memory: | 384 MB |
| Intel Model: | T7300 |
| Video Memory: | 128 MB |