Lenovo 20B2001CUS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 20B2001CUS |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD A-Series |
| Processor Speed: | 2.90 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 1 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Trackpoint TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 3 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Slots: | Mini PCI Express MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Video Chipset: | AMD Radeon HD 8450G |
| Storage | |
| Included Drives: | DVDR/RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | ENERGY STAR 5.0 RoHS EPEAT Gold |
| Battery Life: | 6.5 hour(s) |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 14.8 in |
| Depth: | 9.7 in |
| Weight: | 5.20 lbs |