Lenovo 2344BPU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 2344BPU |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B009UFR10S |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.90 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 2 x USB 3.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes DisplayPort Yes |
| Slots: | ExpressCard/34 Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | NVIDIA Intel NVS 5400M HD 4000 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Gigabit Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 15.80 Hour |
| Number of Cells: | 9-cell |
| Green Compliance: | EPEAT Gold Energy Star 5.0 GREENGUARD RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Dimensions | |
| Height: | 1.2 in |
| Width: | 13.4 in |
| Depth: | 9.1 in |
| Weight: | 5.14 lbs |