Lenovo 24415PU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 24415PU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.70 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory: | 32 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 2 x USB 3.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes DisplayPort Yes |
| Slots: | ExpressCard/34 Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | NVIDIA Intel Quadro K2000M HD 4000 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 12.80 Hour |
| Number of Cells: | 9-cell |
| Green Compliance: | GREENGUARD ENERGY STAR 5.0 RoHS EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Dimensions | |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 14.7 in |
| Depth: | 9.7 in |
| Weight: | 6.19 lbs |