Lenovo 428423U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 428423U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.30 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 2 x USB 3.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Modem RJ-11 Yes eSATA/USB Combo Yes DisplayPort Yes |
| Slots: | ExpressCard/34 MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6" |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Video Chipset: | Intel GMA HD 3000 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet Bluetooth 3.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 10.80 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Number of Cells: | 9-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Dimensions | |
| Height: | 1.44" |
| Width: | 14.68" |
| Depth: | 9.65" |
| Weight: | 5.75 lb |
| Additional Specifications | |
| Video Memory: | 2 GB Shared |
| Software Included: | Norton Internet Security 2011 (30 days of virus definitions)Adobe ReaderSkype for WindowsWindows Live EssentialsMicrosoft Office 2010 Preloaded; purchase product key to activateCorel WinDVDCorel Burn.Now Lenovo EditionCorel DVD MovieFactory Lenovo Edition |
| Product Model: | 428423U |
| Modem: | Yes |