Lenovo 2714A7U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 2714A7U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x IEEE 1394 - FireWire 1 x Expansion Connector 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone Audio Out 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x DisplayPort Digital Audio/Video |
| Slots: | ExpressCard/54 Memory Stick xD-Picture Card Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.40 in |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes |
| Battery Life: | 4.50 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Silver GREENGUARD |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.43" Height x 14.12" Width x 10.24" Depth |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 14.1 in |
| Depth: | 10.2 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 1.43" Height x 14.12" Width x 10.24" Depth |
| Video Memory: | Shared |