Lenovo 27166JU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 27166JU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.26 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-11 Modem 3 x 4-pin Type A USB 1 x Mini-phone Microphone 1 x Audio Out 1 x VGA 1 x Display 1 x Network |
| Slots: | ExpressCard/54 MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.40 in |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA X4500HD |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Gigabit Ethernet Bluetooth IEEE 802.11n IEEE 802.3ab |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes |
| Battery Life: | 2.40 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Silver GREENGUARD |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |