Lenovo 2985EVU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 2985EVU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.13 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet PC |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint Stylus |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Slots: | ExpressCard/54 Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) xD-Picture Card Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 12.1 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Gigabit Ethernet Bluetooth IEEE 802.11n IEEE 802.3ab Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 7.90 Hour |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 11.6 in |
| Depth: | 10.1 in |