Lenovo 33723FU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 33723FU |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD E-Series |
| Processor Speed: | 1.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes |
| Slots: | Mini PCI Express Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Display | |
| Display Size: | 11.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | AMD Radeon HD 7310 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Battery Life: | 8.50 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | EPEAT Gold Energy Star 5.0 RoHS GREENGUARD |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 7 Professional |
| Dimensions | |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 11.6 in |
| Depth: | 8.5 in |
| Weight: | 3.92 lbs |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00BFFE2QW |
| Upright Bass Type: | upright basses |