Lenovo 36795HU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 36795HU |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00BTKY6LO |
| Front Camera: | Yes |
| Keyboard Type: | Touchscreen Keyboard |
| Processor Model: | Z2760 |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | ThinkPad Tablet 2 |
| 64-bit Processing: | No |
| Cellular Generation: | 4G |
| Gobi Support: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Wi-Fi Manufacturer: | Lenovo |
| Digitizer: | Yes |
| Product Model: | 36795HU |
| Maximum Video Battery Time: | 10 Hour |
| Software Included: | Lenovo SettingsLenovo SupportLenovo CompanionLenovo QuickSnipAT&T All AccessLenovo Cloud Storage by SugarSyncPassword ManagerNorton Internet Security 2012 (30 days of virus definitions)ThinkVantage System UpdateAccuWeatherEvernoteNitro PDFSkypeAmazon Kindle |
| Maximum Web Surfing Battery Time: | 10 Hour |
| Brand Name: | Lenovo |
| Cellular Data Connectivity Technology: | HSPA+ |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Rear Camera Video Resolution: | 1280 x 720 |
| Multi-touch Screen: | Yes |
| Rear Camera: | Yes |
| Battery Energy: | 30 Wh |
| Operating System Platform: | Windows |
| Number of USB 2.0 Ports: | 1 |
| Rear Camera Resolution: | 8 Megapixel |
| Maximum Standby Battery Time: | 4 Week |
| Graphics Memory Technology: | LPDDR2 |
| Maximum Power Supply Wattage: | 10 W |
| Memory Card Reader: | Yes |
| WWAN Support: | Yes |
| Screen Mode: | HD |
| Total Number of USB Ports: | 1 |
| Operating System Architecture: | 32-bit |
| Near Field Communication: | Yes |
| Cellular Network Support: | WCDMA |
| Front Camera Resolution: | 2 Megapixel |
| Connection Type: | Micro USB |
| Audio Line Out: | Yes |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | LPDDR2 |
| System | |
| Laptop Type: | Net-tablet PC |
| Input Devices: | Stylus Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 HDMI Yes Audio Line Out Yes |
| Slots: | microSD Card |
| Display | |
| Display Size: | 10.1 in |
| Display Type: | In-plane Switching (IPS) Technology LED Backlight |
| Video Chipset: | Imagination Technologies PowerVR SGX545 |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Green Compliance: | GREENGUARD RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 0.4 in |
| Width: | 10.3 in |
| Depth: | 6.5 in |
| Weight: | 1.34 lbs |