Lenovo 59342980 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 59342980 |
| Processor | |
| Processor Class: | NVIDIA Tegra 3 |
| Processor Speed: | 1.30 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | LPDDR3 |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 HDMI Yes Ethernet RJ-45 No Audio Line Out Yes Modem RJ-11 No |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 11.6 in |
| Display Type: | VibrantView LED Backlight |
| Video Chipset: | NVIDIA ULP GeForce |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n No Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader No |
| Battery Life: | 13 Hour |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Silver RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Windows RT |
| Dimensions | |
| Height: | 0.6 in |
| Width: | 11.7 in |
| Depth: | 8.0 in |
| Weight: | 2.73 lbs |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00B6Z7M3Q |