Lenovo 688646U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 688646U |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00EBHMO0M |
| Processor Model: | i5-3230M |
| Product Series: | E431 |
| Wi-Fi Model: | Centrino Wireless-N 2230 |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | ThinkPad Edge |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Direct Media Interface: | 5 GT/s |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Wi-Fi Manufacturer: | Intel |
| Product Model: | 688646U |
| Brand Name: | Lenovo |
| Number of USB 3.0 Ports: | 2 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Multi-touch Screen: | Yes |
| TouchPad Features: | Multi-touch Gesture |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports: | 1 |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Maximum Power Supply Wattage: | 65 W |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Screen Mode: | HD |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Audio Line Out: | Yes |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| System | |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint Touch Screen Yes |
| Slots: | Mini PCI Express Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Features | |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Dimensions | |
| Height: | 1.3 in |
| Weight: | 5.36 lbs |
| Width: | 13.5 in |
| Depth: | 9.4 in |