Lenovo 74587BU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 74587BU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-11 Modem 3 x 4-pin Type A USB 1 x RJ-45 Network 1 x VGA 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Audio Out |
| Display | |
| Display Size: | 12.10 in |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-RW/DVD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Gigabit Ethernet Bluetooth IEEE 802.11n IEEE 802.3ab Bluetooth 2.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 9.40 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Silver |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Ultimate |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.40" Height x 11.60" Width x 9.20" Depth |