Lenovo SL410INTELGOOD Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | SL410INTELGOOD |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Celeron Mobile |
| Processor Speed: | 1.8 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad TrackPoint |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 HDMI Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | Express Card 34 Memory Stick MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card xD-Picture Card |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 4500 MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Battery Life: | 4 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 1.42 in |
| Width: | 13.54 in |
| Depth: | 9.17 in |
| Weight: | 5.1 lbs |