Microsoft 5D200001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Microsoft |
| SKU: | 5D200001 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Touchpad Touch Screen Pen (Stylus) Keyboard |
| Slots: | microSD Card |
| Display | |
| Display Size: | 12 in |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Battery Life: | 9 hour(s) |
| Dimensions | |
| Height: | 0.36 in |
| Weight: | 1.76 lbs |
| Width: | 11.5 in |
| Depth: | 7.93 in |
| Performance | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Battery Life: | 9 hour(s) |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Connectivity | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11a Bluetooth |
| Additional Specifications | |
| Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| Input Devices: | Touchpad Touch Screen Pen (Stylus) Keyboard |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Memory Technology: | DDR3 |
| Laptop Type: | Ultra Portable Tablet |