Partner Tech EM2201PR Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Partner Tech |
| SKU: | EM2201PR |
| Additional Specifications | |
| Product Model: | EM-220 |
| Brand Name: | Partner Tech |
| Screen Mode: | WSVGA |
| Processor Model: | N455 |
| Memory Card Reader: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 1 |
| Number of Free Memory Slots: | 0 |
| Keyboard Type: | Touchscreen Keyboard |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage: | 36 W |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Direct Media Interface: | 2.50 GT/s |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 3 |
| Front Camera: | Yes |
| Front Camera Resolution: | 1.3 Megapixel |
| Operating System Platform: | Windows |
| Processor | |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | Touch Screen Yes |
| Slots: | ExpressCard/34 SIM Card Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO xD-Picture Card |
| Laptop Type: | Net-tablet PC |
| Interface Connection: | 3 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Display | |
| Display Size: | 10.1 in |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Features | |
| Battery Life: | 3 Hour |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 2.1 |
| Dimensions | |
| Height: | 1 in |
| Width: | 10.6 in |
| Depth: | 7.4 in |
| Weight: | 2.60 lbs |
| Software | |
| Operating System: | Windows Embedded POSReady |