Pyle PDICS82 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Pyle |
| SKU: | PDICS82 |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B000V52CDW |
| Maximum Input Power Rating: | 150 W |
| Laptop Type: | Speaker |
| Product Model: | PDICS82 |
| Impedance: | 8 Ohm |
| Driver Size: | 8" Woofer 1.50" Tweeter |
| PMPO Output Power: | 150 W |
| Brand Name: | Pyle |
| Total Number of Speakers (Includes Subwoofer): | 1 |
| Frequency Band: | 1.0" High Temperature Voice Coil |
| Sound Pressure Level: | 89 dB |
| Performance | |
| Frequency Response Range: | 60 Hz to 16 kHz |