

Platform: Samsung 3 Notebook Model Name: NP355E7C-A01US Description: Samsung Series 3 17.3 Notebook; Screen Size: 17.3 LED HD+, Matte Display Resolution: 16:9 Ratio, 1600 x 900 Display Brightness: 220nits Display Processor: AMD Dual-Core A4-4300M Accelerated Processor Processor Speed: 2.5 Ghz, turbo up to 3.0GHz Hard Drive Size: 500GB 5400RPM Memory Size: 4GB DDR3 (1600MHz) I/O Ports: 2xUSB 2.0 & 2 x USB 3.0, HDMI, VGA, 3-in-1 (SD/SDHC/SDXC) Graphics: AMD Radeon HD 7420G Graphics Optical Disk Drive: DVD +/-RW Super Multi Dual Layer (S-ATA) Connectivity: 802.11 b/g/n, Gigabit LAN, Bluetooth v4.0 High Speed, Battery: 6 Cell/Li-Ion, 48Wh Operating System: Windows 8 (64-bit) Software: Microsoft Office Starter 2010, Norton Internet Security (60 Day Trial) Security: Kensington Lock Slot, BIOS/HDD Password Other: 1.3Mega Pixel HD Webcam Dimensions: 16.19 x 10.64 x 1.39 Weight: 6.17 Lbs Warranty: 1 Year Standard Parts and Labor Color: Black, Samsung will only accept product returns due to the inability of Samsung to service the product on a timely basis. You must call Samsung for all returns..
| Basic Info |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NP355E7CA01US |
| Additional Specifications |
| Parent Retsku: | B009JP0UD4 |
| Processor |
| Processor Class: | AMD A-Series |
| Processor Speed: | 2.50 GHz |
| Memory |
| Installed Memory: | 4 GB |
| System |
| Laptop Type: | Notebook |
| Display |
| Display Size: | 17.3 in |
| Storage |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Features |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS |
| Software |
| Operating System: | Windows 8 |
Samsung NPR530JA02USSamsung NP915S3GK01US