Samsung NP540U3CA01US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NP540U3CA01US |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.70 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 1 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Display Type: | SuperBright LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4000 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS EPEAT |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 8 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 0.8 in |
| Width: | 12.4 in |
| Depth: | 8.6 in |
| Weight: | 3.73 lbs |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B009VUU71W |