Samsung NP540U4EK04US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NP540U4EK04US |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00D7B9NN4 |
| Processor | |
| Cache Size: | 3 MB |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Processor Speed: | 1.8 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| System | |
| Input Devices: | Touchpad Touch Screen Keyboard |
| Slots: | SDXC Card SDHC Card SD Card |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Battery Life: | 6 hour(s) |
| Included Devices: | Keyboard Backlight Built-In Webcam |
| Dimensions | |
| Height: | 0.82 in |
| Weight: | 4.3 lbs |
| Width: | 13.31 in |
| Depth: | 9.21 in |