Samsung NP915S3GK01UK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NP915S3GK01UK |
| Processor | |
| Processor Class: | Samsung |
| Processor Speed: | 1.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 1 x USB 3.0 HDMI Yes DVI Yes Ethernet RJ-45 No Audio Line In No |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n No Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 5.50 Hour |
| Green Compliance: | WEEE |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 17.5 mm |
| Width: | 324.0 mm |
| Depth: | 224.0 mm |
| Weight: | 1.58 kg |