Samsung NP940X3GK02US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NP940X3GK02US |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook |
| Input Devices: | Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 1 x USB 3.0 HDMI Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4400 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 12 Hour |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 8 Pro |
| Dimensions | |
| Weight: | 5.65 lbs |