Samsung NPN230JA01US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NPN230JA01US |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook/Ultra Portable |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card |
| Interface Connection: | 3 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Processor | |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Display | |
| Display Size: | 10.1 in |
| Aspect Ratio: | 4:3 |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Installed Video Memory: | 128 MB |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel GMA 3150 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 7 Hour |
| Number of Cells: | 3-cell |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Fast Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 0.9 in |
| Width: | 10.4 in |
| Depth: | 7.2 in |
| Weight: | 2.20 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Video Memory: | 128 MB Shared |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Starter |