Samsung NPP560AA03US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NPP560AA03US |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2.4 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Slots: | MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x VGA 1 x HDMI 1 x Mini-phone Microphone 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x Mini-phone Audio Out 1 x 9-pin DB-9 Serial 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Display Size: | 14.10 in |
| Video Chipset: | Intel GMA X4500 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Battery Life: | 6 hour(s) |
| Included Network Card: | Wi-Fi Bluetooth Gigabit Ethernet IEEE 802.11n Bluetooth 2.0 IEEE 802.3ab |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Business |
| Dimensions | |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 14.1 in |
| Depth: | 10.5 in |
| Weight: | 5.8 lbs |
| Dimensions: | 1.40" Height x 14.10" Width x 10.50" Depth |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.40" Height x 14.10" Width x 10.50" Depth |
| Video Memory: | 128 MB Shared |