Sony PCGK45 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | PCGK45 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Mobile Pentium 4 |
| Processor Speed: | 3.20 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 512 MB |
| Maximum Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x VGA 1 x Mini Jack A/V 1 x Mini Jack Microphone 1 x Stereo Mini Jack Headphone 1 x IEEE 1394 - FireWire 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x DC Power Input 1 x Parallel 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network |
| Slots: | CardBus Type II Memory Stick PRO |
| Display | |
| Display Size: | 15.40 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | XBRITE |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | ATi Radeon IGP 345M |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-RW/DVD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11b/g |
| Included Devices: | AC Adapter Modem Power Cord Speakers Wireless LAN Antenna |
| Battery Life: | 1 hour(s) |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Home with SP2 |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 14.10" Width x 10.90" Depth |
| Weight: | 8.2 lbs |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 14.1 in |
| Depth: | 10.9 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| Drive Controllers: | IDE (ATA/EIDE/ATAPI) |
| DVD-ROM Read Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| Audio Codec: | AC '97 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Max Shared Video Memory: | 64 MB |
| Dimensions: | 14.10" Width x 10.90" Depth |
| Video Memory: | 64 MB |