Sony SVD13225PXB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | SVD13225PXB |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00FMVBLB4 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | LPDDR3 |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook/Tablet |
| Input Devices: | Stylus TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 2 x USB 3.0 HDMI Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Memory Stick |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Display Type: | In-plane Switching (IPS) Technology Triluminos LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4400 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Bluetooth 4.0 + HS |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Keyboard Backlight Yes |
| Battery Life: | 10 Hour |
| Green Compliance: | RoHS ENERGY STAR 5.1 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8.1 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 0.8 in |
| Width: | 13 in |
| Depth: | 8.3 in |
| Weight: | 2.93 lbs |