Sony SVF15414CXB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | SVF15414CXB |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD A-Series |
| Processor Speed: | 2.10 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.5 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | AMD Radeon HD 8610G |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 750 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 + HS |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Green Compliance: | ENERGY STAR 5.1 RoHS EPEAT Silver |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 1 in |
| Width: | 15 in |
| Depth: | 10.3 in |
| Weight: | 5.51 lbs |