Sony SVF15A1ACXS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | SVF15A1ACXS |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 5 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 12 GB |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.5 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Video Chipset: | Intel HD 4000 |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-RW/DVD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | 8 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 + HS |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Battery Life: | 3.75 Hour |
| Green Compliance: | ENERGY STAR 5.1 RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 0.9 in |
| Width: | 14.9 in |
| Depth: | 10.0 in |
| Weight: | 5.73 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 5 GT/s |