Sony SVP11216PXB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | SVP11216PXB |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 2 x USB 3.0 HDMI Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 11.6 in |
| Display Type: | Triluminos LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4400 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Bluetooth 4.0 + HS |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Battery Life: | 7 Hour |
| Green Compliance: | ENERGY STAR 5.1 RoHS EPEAT Silver |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 0.7 in |
| Width: | 11.2 in |
| Depth: | 7.8 in |
| Weight: | 1.92 lbs |