Sony VGNCR520ER Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGNCR520ER |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2.10 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Bluetooth Ethernet - RJ45 FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin S-Video Serial - RJ11 (Phone Jack) USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | ExpressCard/34 Memory Stick Duo MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 14.1 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA X3100 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 4.50 Hour |
| Green Compliance: | RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 1.51 in |
| Width: | 13.2 in |
| Depth: | 9.8 in |
| Weight: | 5.49 lbs |
| Dimensions: | 13.20" Width x 9.80" Depth |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 13.20" Width x 9.80" Depth |
| Video Memory: | 358 MB Shared |