Sony VGNFW518FB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGNFW518FB |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.13 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x IEEE 1394 - i.Link 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone Headphone 1 x RJ-45 Network 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x 15-pin HD-15 VGA |
| Slots: | ExpressCard/34 Secure Digital (SD) Card Memory Stick Duo |
| Display | |
| Display Size: | 16.40 in |
| Video Chipset: | ATi Mobility Radeon HD 4650 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Green Compliance: | RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.46" Height x 15.10" Width x 10.30" Depth |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 15.1 in |
| Depth: | 10.3 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.46" Height x 15.10" Width x 10.30" Depth |
| Video Memory: | 1 GB Semi-shared |