Sony VGNNR498EW Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGNNR498EW |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 Twisted-Pair (XBaseT) FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin Serial - RJ11 Modular (Phone/Telco) USB - Universal Serial Bus 2.0 Video - 15 pin High-Density D-shell (VGA) |
| Slots: | Express Card 34 Memory Stick Duo SD Card |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Display | |
| Display Size: | 15.4 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator X3100 |
| Display Type: | XBRITE-ECO |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Wireless Ethernet - 11 Mbps IEEE802.11b Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11a Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11g Wireless Ethernet - 540 Mbps IEEE802.11n |
| Included Devices: | Modem |
| Battery Life: | 5 hour(s) |
| Green Compliance: | RoHS |
| Dimensions | |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 14.2 in |
| Depth: | 10.6 in |
| Weight: | 6.3 lbs |
| Dimensions: | 1.50" Height x 14.20" Width x 10.60" Depth |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Home Premium with SP1 |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| System Chipset: | Intel GM965 Express |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Max Shared Video Memory: | 384 MB |
| Merchants (Images): | Electronic Imaging |
| Dimensions: | 1.50" Height x 14.20" Width x 10.60" Depth |
| Video Memory: | 358 MB |