Sony VGNNW310FB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGNNW310FB |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core Mobile |
| Cache Size: | 1 MB |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Slots: | Express Card 34 Memory Stick Duo SD Card |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x 4-pin IEEE 1394 - i.Link 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen |
| Display Size: | 15.50 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Included Network Card: | Wi-Fi Ethernet IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 4 Hour |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 1.2 in |
| Width: | 14.6 in |
| Depth: | 9.8 in |
| Weight: | 6 lbs |
| Dimensions: | 1.20" Height x 14.60" Width x 9.80" Depth |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Merchants (Images): | Electronic Imaging |
| Dimensions: | 1.20" Height x 14.60" Width x 9.80" Depth |
| Video Memory: | 1.71 GB |