Sony VGNP610R Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGNP610R |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.33 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Slots: | Memory Stick Duo SD Card |
| Laptop Type: | Netbook |
| Input Devices: | Pointstick |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x Mini-phone Headphone |
| Display | |
| Display Size: | 8 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1600 x 768 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 500 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Included Network Card: | Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Battery Life: | 4 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Silver RoHS |
| Dimensions | |
| Height: | 0.8 in |
| Width: | 9.7 in |
| Depth: | 4.8 in |
| Weight: | 1.4 lbs |
| Dimensions: | 0.80" Height x 9.70" Width x 4.80" Depth |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Home |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Merchants (Images): | Electronic Imaging |
| Dimensions: | 0.80" Height x 9.70" Width x 4.80" Depth |
| Video Memory: | 250 MB |