Sony VGNP688EG Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGNP688EG |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.33 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard TrackPoint |
| Interface Connection: | Audio - Line Out (1/8" Mini) Bluetooth USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | Memory Stick Duo SD Card |
| Laptop Type: | Netbook |
| Display | |
| Display Size: | 8 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1600 x 768 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 500 |
| Display Type: | XBRITE-ECO |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 64 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Hard Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Battery Life: | 4 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Included Network Card: | Bluetooth Wi-Fi Bluetooth 2.1 IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 0.8 in |
| Width: | 9.7 in |
| Depth: | 4.8 in |
| Weight: | 1.4 lbs |
| Dimensions: | 0.80" Height x 9.70" Width x 4.80" Depth |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Merchants (Images): | Electronic Imaging |
| Dimensions: | 0.80" Height x 9.70" Width x 4.80" Depth |
| Video Memory: | 760 MB Shared |