Sony VGNSR190NEB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGNSR190NEB |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x RJ-11 Modem 1 x 4-pin IEEE 1394 - i.Link 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x VGA |
| Slots: | ExpressCard/34 Memory Stick Duo Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 13.30 in |
| Display Type: | XBRITE-ECO |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | ATI Radeon HD 3470 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 200 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3u IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | RoHS EPEAT Silver Energy Star |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business with SP1 Downgrade to Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.33" Height x 12.40" Width x 9.20" Depth |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 12.4 in |
| Depth: | 9.2 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.33" Height x 12.40" Width x 9.20" Depth |
| Video Memory: | 1.37 GB |