Sony VGNSR410JH Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGNSR410JH |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2.1 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin Port Replicator/Docking Station Serial - RJ11 (Phone Jack) USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | Express Card 34 Memory Stick Duo SD Card |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Display Type: | XBRITE-ECO |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Battery Life: | 6 hour(s) |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | RoHS |
| Dimensions | |
| Height: | 1.34 in |
| Width: | 12.4 in |
| Depth: | 9.2 in |
| Weight: | 4.4 lbs |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Home Premium x64 |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Merchants (Images): | Electronic Imaging |
| Video Memory: | 1.70 GB |