Sony VGNTT260YB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGNTT260YB |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 1.40 GHz |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x IEEE 1394 - FireWire 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x RJ-45 Network |
| Slots: | ExpressCard/34 Memory Stick PRO Memory Stick PRO Duo Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 11.10 in |
| Display Type: | XBRITE-DuraView |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business Downgrade to Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 0.93" Height x 11" Width x 7.87" Depth |
| Height: | 0.9 in |
| Width: | 11 in |
| Depth: | 7.9 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 0.93" Height x 11" Width x 7.87" Depth |
| Video Memory: | 1.70 GB Shared |