Sony VGNTX850PB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGNTX850PB |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core Solo |
| Processor Speed: | 1.2 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 1.5 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Bluetooth Ethernet - RJ45 Twisted-Pair (XBaseT) Serial - RJ11 Modular (Phone/Telco) USB - Universal Serial Bus 2.0 Video - 15 pin High-Density D-shell (VGA) |
| Laptop Type: | Notebook |
| Slots: | CardBus Type II Memory Stick PRO Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:9 (Widescreen) |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Display Size: | 11.10 in |
| Display Type: | XBRITE |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Features | |
| Included Devices: | Modem |
| Battery Life: | 11 hour(s) |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3u IEEE 802.11a/b/g |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows XP Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 1.1 in |
| Width: | 10.7 in |
| Depth: | 7.7 in |
| Weight: | 2.6 lbs |
| Dimensions: | 10.70" Width x 7.77" Depth |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 10 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| Drive Controllers: | IDE (Ultra ATA/100) |
| DVD-ROM Read Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| System Chipset: | Intel 945GMS Express |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| DVD Write Speed: | 4 X (DVD DVD-R) |
| Max Shared Video Memory: | 128 MB |
| DVD Rewrite Speed: | 2 X (DVD DVD-R) |
| DVD+R DL Speed: | 2.4 X (DVD DVD-R) |
| Intel Model: | U1400 |
| Dimensions: | 10.70" Width x 7.77" Depth |
| Video Memory: | 128 MB Shared |