Sony VGNTZ290NCR Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGNTZ290NCR |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 1.33 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x 4-pin IEEE 1394 - i.Link 1 x VGA 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x Port Replicator |
| Slots: | ExpressCard/34 Secure Digital (SD) Card Memory Stick PRO Memory Stick Duo |
| Display | |
| Display Size: | 11.10 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | XBRITE-HiColor |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | 64 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 2 |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 9 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Silver |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 10.90" Width x 7.80" Depth |
| Weight: | 2.65 lbs |
| Height: | 1.17 in |
| Width: | 10.9 in |
| Depth: | 7.8 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| System Chipset: | Intel 945GMS Express |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Merchants (Images): | Electronic Imaging |
| Intel Model: | U7700 |
| Processor Technology: | Intel Centrino vPro |
| Dimensions: | 10.90" Width x 7.80" Depth |
| Video Memory: | 256 MB |