Sony VPCB11EGXB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VPCB11EGXB |
| Memory | |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x RJ-45 Network 1 x Port Replicator 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x HDMI Digital Audio/Video 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Slots: | ExpressCard/34 Memory Stick Duo Memory Stick PRO Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 5 Hour |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Silver |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.49" Height x 14.27" Width x 10.51" Depth |
| Weight: | 5.90 lbs |