Sony VPCB11NGXB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VPCB11NGXB |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 Mobile |
| Processor Speed: | 2.26 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Slots: | Express Card 34 Memory Stick Duo SD Card |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x RJ-45 Network 1 x Port Replicator 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x HDMI Digital Audio/Video 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Display Size: | 15.40 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Battery Life: | 5 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Silver |
| Dimensions | |
| Height: | 1.49 in |
| Width: | 14.27 in |
| Depth: | 10.51 in |
| Weight: | 5.9 lbs |
| Dimensions: | 1.49" Height x 14.27" Width x 10.51" Depth |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional x64 |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Merchants (Images): | Electronic Imaging |
| Dimensions: | 1.49" Height x 14.27" Width x 10.51" Depth |
| Video Memory: | 1.24 GB Shared |