Sony VPCEB15FXWI Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VPCEB15FXWI |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Processor Speed: | 2.13 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x Mini-phone Audio Out 1 x Mini-phone Audio In 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x eSATA/USB Combo 1 x 15-pin HD-15 VGA |
| Slots: | ExpressCard/34 Memory Stick PRO Duo Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.50 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-ROM/DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Silver |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.22" Height x 14.56" Width x 9.77" Depth |
| Height: | 1.2 in |
| Width: | 14.6 in |
| Depth: | 9.8 in |
| Additional Specifications | |
| Dimensions: | 1.22" Height x 14.56" Width x 9.77" Depth |
| Video Memory: | 1.71 GB Shared |