Sony VPCEB1RGXBI Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VPCEB1RGXBI |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.26 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x eSATA 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x HDMI Digital Audio/Video 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Slots: | ExpressCard/34 Memory Stick PRO Memory Stick Duo Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.50 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | ATI Mobility Radeon HD 5470 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet IEEE 802.3ab |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Silver |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional x64 |
| Additional Specifications | |
| Video Memory: | 512 MB Dedicated |